ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

غواصی در کیش

جزیره کیش یکی از بکرترین مناطق کشور است که ریف های مرجانی شرق جزیره ، غنی ترین و مساعدترین سایت های غواصی کشور را در برگرفته است . پوشش مرجانی در سواحل شرقی جزیره واقع شده است و همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند . سایت های کم عمق جزیره برای غواصی تمامی افراد حتی افراد مبتدی مناسب است . وجود مراکز آموزشی و در عین حال تفریحی غواصی این منطقه را به قطب غواصی کشور تبدیل کرده است . در این مطلب می خواهم برخی از سایت های غواصی کیش را معرفی نمایم .

  • بیگ کورال و ژوراسیک پارک

 این دو سایت از لحاظ اکوسیستمی بسیار غنی بوده و همیشه چشم هزاران گردشگر را به خود جذب می کند . عمق این دو سایت هنگام مد بیش از 6 تا 8 متر و در هنگام جزر کمتر از 5 متر است . پوشش مرجانی این سایت به صورت نواری شمالی-جنوبی در امتداد ساحل کشیده شده و در جنوب متراکم تر و در شمال تراکم کمتری دارد . عزیزان در طول تور کیش خود می توانند برای استفاده از این سایت ها به مراکز غواصی رفته و با قایق به این سایت ها بروند و یا با اتوموبیل به ساحل هتل سیمرغ رفته و از آنجا از سایت استفاده کنند . این سایت برای اسنورکلینگ و دایو شبانه مناسب است . در سایت بیگ کورال صخره های زیبایی در زیر آب پدیدار است که محل زندگی انواع آبزیان از جمله خرچنگ ها ، میگوها و عنکبوت های آبی است از اینرو برای عکاسی ماکرو بسیار مناسب است .

غواصی در تور کیش

  • ساترن کرک

از دیگر سایت های غواصی جزیره می توان این سایت یا شکاف جنوبی را نام برد . این سایت علی رغم زیبایی خاص بدلیل دوری ملاقات کننده کمی دارد . در این سایت یک شکاف عمیق وجود دارد که تا عمق 22 متری هم ادامه پیدا کرده است . فقط از طریق قایق و همراهی مرکز غواصی سطح جزیره امکان پذیر است .

  • کشتی داما  

این کشتی باربری سنگالی که در عمق 33 متری جنوب شرقی جزیره آرمیده است در یک شب پاییزی 1384 بدلیل آب گرفتگی موتورخانه اعلام وضعیت بحرانی نمود اما درخواست کمک نکرد صبح روز بعد به دلایل نامعلومی غرق شد و معمایش را برای همیشه با خود به زیر آب برد . اما بعدها مشخص شد که سن کشتی را کمتر از مقدار واقعی آن به شرکت بیمه اعلام کرده و این دلیل کافی برای عدم پرداخت خسارت از سوی شرکت بیمه می باشد .شاید باعث خوشحالی گردشگران تور کیش باشد که غواصی در اطراف این کشتی مغروق که در فاصله 4 مایلی جزیره آرام گرفته نیاز به تبحر خاصی ندارد اما برای ورود به داخل کشتی از پنجره بخش فرماندهی گذراندن دوره های تخصصی الزامی است . پروانه این کشتی هم که از جاذبه های عکاسی محسوب می شود در عمق 30 متری قرار دارد .

  • کلبه هور

این سایت در غربی ترین دماغه جزیره واقع شده و برای غواصی بسیار مساعد است بخصوص هنگام وزش بادهای شرقی که سایت های دیگر را نامساعد می کند این سایت بیشتر می درخشد . ورود به سایت به دو طریق امکان پذیر است یا از طریق ساحل جنوبی آن و یا پرتگاه صخره ای غرب آن . بستر این سایت صخره ای است و در ساحل جنوبی آن غاری به طول 5 متر وجود دارد که به گردشگران تور کیش پیشنهاد می دهم هنگام مد حتما از آن عبور کنند .   

غواصی در تور کیش

  • کشتی یونانی

 این سایت با وجود آنکه هنگام وزش بادهای شرقی برای غواصی مساعد است اما کمتر مورد توجه و استفاده واقع شده است . اگرچه عمق کم آب در این سایت (حدود 4 الی 5 متر) الزامی در استفاده از تجهیزات غواصی ایجاد نمی کند اما لذت بازدید از پروانه این کشتی مشهور را فقط با غواصی می توان تجربه کرد . عمق آب در قسمت پروانه 8 متر است و بدلیل وجود قطعات آهنی و فولادی متععد و در نتیجه اکسید آهن بستر دریا در این ناحیه سرخ شده است . ورود به این سایت از طریق پله هایی که در پارک ساحلی وجود دارد امکان پذیر است و براحتی با کمی شنا در عرض و سطح آب می توان به زنجیر لنگر رسید . گردشگران تور کیش باید بدانند که ورود به این کشتی بدلیل پوسیده بودن خطرناک است .

  • سایت سمبارون

این سایت زیبا و مملو از ریف های مرجانی در غرب جزیره کیش و بین این جزیره و جزیره هندورابی قرار گرفته است . فاصله این سایت از کیش 10 و از هندورابی 10 کیلومتر است .عمق این تپه زیر آبی 10 تا 12 متر است و دسترسی به آن از طریق اجاره قایق از بندرگاه کیش و بازگشت از جزیره هندورابی امکان پذیر است .با در نظر گرفتن جریان شدید آب در این منطقه باز هم برای اسنورکلینگ و دایو شبانه مساعد است اما نیاز به دقت بیشتری دارد .

غواصی در تور کیش